Par Izlīgšanas sakramentu
Izlīgšanas (Gandarīšanas) sakraments jeb grēksūdze
Saņemot Gandarīšanas sakramentu, notiek krasa visas dzīves ievirzes maiņa. Tā ir atgriešanās un pievēršanās Dievam no visas sirds un grēkošanas pārtraukšana. Tā ietver arī vēlmi un apņemšanos mainīt savu dzīvi, cerot uz Dieva žēlsirdības palīdzību. Apustulis Jānis raksta:”Ja mēs sakām, ka mums nav grēka, mēs maldinām paši sevi un mūsos nav patiesības.”(1 Jņ.1,8) Un Kristus pats mums ir mācījis lūgties:”Un piedod mums mūsu vainas!”(Lk.11,4), saistot mūsu savstarpējo aizvainojumu piedošanu ar grēku piedošanu, kuru mums sniedz Dievs.Tas, kas dzīvo no Dieva žēlsirdīgās mīlestības, ir gatavs nekavējoties atbildēt uz Kunga aicinājumu:”Ej, vispirms izlīgsti ar savu brāli.”(Mt.5,24)
Atgriešanās vispirms ir Dieva žēlastības darbs, kas liek mūsu sirdīm atgriezties pie Viņa:”Kungs, atgriez mūs pie sevis, un mēs atgriezīsimies!”(Rdz. 5,21) Dievs dod mums spēku visu sākt no jauna.
Gandarīšana jeb Grēksūdze ir Kristus iedibināts sakraments, ar kuru saņemam grēku piedošanu. “Saņemiet Svēto Garu! Kam jūs grēkus piedosiet, tiem tie būs piedoti; kam jūs tos aizturēsiet, tiem tie būs aizturēti,”teica Kristus apustuļiem (Jņ.20,22-23) Tātad Kristus saviem apustuļiem dod varu piedot grēkus. Vienīgi priesteris, kas tiesības piedot grēkus ir saņēmis no bīskapa, var Kristus vārdā derīgi piedot grēkus.
Piecas Gandarīšanas sakramenta daļas.
Ejot pie grēksūdzes, ir jāizpilda piecas Gandarīšanas sakramenta daļas:
-
sirdsapziņas izmeklēšana, ( Jāatceras savi grēki – kuru no 10 Dieva baušļiem vai 5 Baznīcas baušļiem es esmu pārkāpis mazā vai lielā lietā. Ja lielā lietā, tad jāpasaka grēku skaits vai izdarītā zaudējuma daudzums.)
-
grēku nožēlošana, ( Grēku nožēla ir svarīgākā Gandarīšanas sakramenta daļa, jo bez tās grēksūdze ir nederīga. Grēki ir jānožēlo jau pirms to sūdzēšanas, lai grēku piedošanas brīdī mēs būtu gatavi saņemt Dieva žēlastību.)
-
apņemšanās laboties,( Apņemšanās negrēkot ir labā griba vairs grēkus neatkārtot un izvairīties no visa, kas var ievest grēkā.)
-
izsūdzēt grēkus,
-
izpildīt prietera uzlikto gandarījumu.(Uzliktais gandarījums var būt lūgšanas.)
Grēksūdzes norise.
~Kad ticīgais ir atnācis pie biktskrēsla un nometies uz ceļiem, viņš priesteri sveicina ar katoļticīgo kristiešu sveicienu:
”Lai ir slavēts Jēzus Kristus!” Priesteris atbild: “Mūžīgi mūžos!”
~Tad penitents (grēkus sūdzošais cilvēks) saka, kad pēdējo reizi bija pie grēksūdzes un, ja tā ir pirmā reize, tad to arī pasaka.
~Tālāk penitents saka: “Labo Dievu esmu apvainojis(usi) ar šādiem grēkiem.”Tad tiek pateikti grēki
~ Kad visi grēki jau ir izsūdzēti, penitents saka:”Vairāk grēkus neatceros, visus savus grēkus nožēloju, apņemos laboties un lūdzu grēku piedošanu.”
~Tad penitents klausās priestera dotos padomus un gandarījumu. Kad priesteris ir pateicis gandarījumu un dod grēku piedošanu, penitents, viegli sitot sev dūri uz krūtīm, trīs reiz atkārtojot saka:
“Kungs Dievs, esi man, grēciniekam, žēlīgs!”
~Kad priesteris ir klusi pieklauvējis pie biktskrēsla sienas, tad tā ir zīme, ka grēksūdze jau ir beigusies.
Ja kāds ir piemirsis izsūdzēt lielu grēku, tad tas visātrāk ir jāpasaka nākamajā grēksūdzē. Kas tīšām slēpj lielu grēku, tam grēksūdze ir nederīga.
Pilnīga un nepilnīga nožēla.
Nožēla par grēkiem iedalās divos veidos- pilnīga un nepilnīga nožēla. Pilnīga nožēla ir tad, kad tā nāk no mīlestības uz Dievu, kuru mīlam pāri visam. “Tēvs, es esmu grēkojis pret debesīm un pret Tevi; es neesmu vairs cienīgs saukties par tavu dēlu.”(Lk.15,21) Nepilnīga nožēla ir tad, ja tā rodas no nepatikas pret grēku vai bailēm zaudēt mūžīgo dzīvi- bailēm no grēku soda.
Lūgšana
Nožēlu un gribu laboties var uzmodinot lūdzoties. “Ja tu Kungs gribēsi noziedzības tiesāt, Kungs, kas tad spēs izturēt? Bet pie tevis varam piedošanu atrast, lai mēs bijībā godātu tevi. ( Ps. 129, 3-4)
Gandarīšanas veidi
Kristieša iekšējā gandarīšana var izpausties dažādos veidos. Svētie Raksti un Baznīcas tēvi izceļ trīs formas: gavēni, lūgšanu, žēlsirdības darbus, ar ko izmainās attieksme pret Dievu, sevi un līdzcilvēkiem. “Bet pāri visam uzturiet mīlestību savā starpā, jo mīlestība sedz lielu daudzumu grēku.”(1.Pēt. 4,8)
Ikdienas atgriešanās un gandarīšana savu avotu un uzturu rod Svētajā Misē, jo tajā ir klātesošs Kistus upuris.
Bībelē
„Tādēļ nožēlojiet grēkus un atgriezieties, lai jūsu grēki jums tiktu izdeldēti.” [Ap.d.3,19]
„Šie vārdi sāpīgi ķēra viņu sirdis, un tie sacīja uz Pēteri un citiem apustuļiem: “Brāļi, ko lai mēs darām?”
Bet Pēteris tiem atbildēja: “Atgriezieties no grēkiem un liecieties kristīties ikviens Jēzus Kristus Vārdā, lai jūs dabūtu grēku piedošanu un saņemtu Svētā Gara dāvanu.
Jo šis solījums dots jums un jūsu bērniem un visiem, kas vēl ir tālu, ko Tas Kungs, mūsu Dievs, pieaicinās.”
Un vēl ar daudz citiem vārdiem viņš liecināja un tos pamācīja, sacīdams: “Izglābieties no šīs samaitātās cilts!” [Ap.d.2, 37-40]